Zanim przekonamy się, jak wygląda recykling odpadów poprodukcyjnych, odpowiedzmy sobie na pytanie, czym właściwie one są i dlaczego stanowią zagrożenie. Co zrobić, aby dać im drugie życie?
Czym są odpady poprodukcyjne?
Odpady poprodukcyjne to pozostałości procesu produkcji, które nie są jego wytworem ubocznym i które jednocześnie nie mają już żadnego zastosowania. Powstają w wyniku przemysłowej lub wytwórczej działalności człowieka oraz są uwzględnienie przez przedsiębiorstwo w ramach ewidencji odpadów i magazynowane z innymi odpadami bez zamiaru ich ponownego wykorzystania. Przykładem odpadów poprodukcyjnych mogą być:
- odpady z tworzyw sztucznych,
- odpady mineralne i metaliczne,
- chemia laboratoryjna,
- środki ochrony roślin,
- farmaceutyki,
- tekstylia.
Stanowią zagrożenie dla środowiska naturalnego ze względu na ich niebezpieczny, trujący skład, który może zagrażać na przykład wodom gruntowym. Ponadto odpady poprodukcyjne są łatwopalne i niebezpieczne dla otoczenia, dlatego warto poddać je recyklingowi.
Na czym polega recykling odpadów poprodukcyjnych?
Recykling odpadów poprodukcyjnych odbywać się może na dwa sposoby: poprzez regranulację oraz mielenie. Regranulacja tworzyw sztucznych, głównie polipropylenu, polietylenu, polistyrenu oraz poliwęglanu, polega ona na rozdrabnianiu surowca, a następie jego kompresowaniu i produkowaniu niewielkich granulek. Pozyskane w ten sposób granulki wykorzystuje się do produkcji nowych przedmiotów. Dzięki regranulacji zużyte opakowania, meble, zabawki i artykuły codziennego użytku zyskuje drugie życie.
Odpady poprodukcyjne można również poddać procesowi rozdrabniania, dzięki czemu będą one zajmować jak najmniej miejsca na wysypiskach i nie będą oddziaływały na środowisko naturalne. Do rozdrabniania odpadów poprodukcyjnych służą specjalne maszyny, będące w stanie przetworzyć surowce na mieszanki. Są one bardzo wydajne i pozwalają przyjmować wyroby wielkogabarytowe, z których uzyskujemy przemiały kolorowe, miksy lub transparentne.