Tworzywa sztuczne to materiały składające z polimerów syntetycznych – czyli takich, które nie występują w naturze. Nazywa się je również tworzywami polimerowymi, tworzywami syntetycznymi albo, już bardziej potocznie, plastikiem. Wytwarzane od ponad stu lat zrewolucjonizowały nasze życie, posiadają bowiem szereg atutów, takich jak wytrzymałość, lekkość, łatwość formowania, właściwości izolacyjne czy niskie koszty produkcji. Stosuje się je w niemal każdej gałęzi przemysłu, w medycynie, budownictwie, optyce, sporcie… Tworzywa sztuczne są wszędzie wokół nas i ułatwiają nam codzienne czynności. Mają też jednak wady.
Wpływ plastiku na środowisko
Największe atuty tworzyw sztucznych stały się przyczyną poważnych problemów. Łatwość i niskie koszty produkcji sprawiły, że codziennie wytwarzane są ogromne ilości plastiku, a jego trwałość sprawia, że jako odpady może on z nami pozostać przez setki lat. Większości plastikowych wyrobów bardzo szybko się pozbywamy. Znaczna część z nich jest jednorazowa, a inne i tak szybko wyrzucamy, aby wymienić na nowe. W Polsce powstaje rocznie prawie 280 tysięcy ton plastikowych odpadów. Recykling tworzyw sztucznych sięga ledwie 15 procent. Większość ląduje na wysypiskach, a część – to już najgorsza opcja – spalana jest w domowych piecach, co skutkuje groźną dla zdrowia i życia niską emisją.
Niestety, tak przydatne i ułatwiające życie tworzywa sztuczne stanowią jeden z najbardziej kłopotliwych rodzajów śmieci. Pytanie brzmi, co możemy z tym zrobić? Po pierwsze, powinniśmy ograniczyć korzystanie z jednorazowych produktów plastikowych i nie pozbywać się tak szybko plastykowych rzeczy, z których możemy jeszcze korzystać. Po drugie, pamiętać musimy o starannej segregacji odpadów. Ułatwia ona dostarczanie tworzyw sztucznych tam, gdzie można poddać je recyklingowi. Mogą przecież zostać przerobione na surowiec, z którego powstaną nowe produkty, a nawet spalone w specjalistycznych i ekologicznych spalarniach w celu uzyskania z nich energii.