Czy wiesz, że tworzywa sztuczne stanowią jedno z największych zagrożeń dla środowiska naturalnego? W Polsce coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego problemu i stara się odpowiednio segregować odpady, aby ułatwić ich recykling. Skup tworzyw sztucznych to miejsce, gdzie można oddać różne rodzaje plastików, które zostaną przetworzone na nowe produkty. Warto wiedzieć, jakie tworzywa można tam przekazać.
Rodzaje tworzyw sztucznych przyjmowane w skupach
Skup tworzyw sztucznych zajmuje się odbiorem różnorodnych rodzajów plastików. Najpopularniejsze z nich to polietylen (PE), polipropylen (PP) i polichlorek winylu (PVC).
- Polietylen występuje w dwóch odmianach – LDPE (polietylen niskociśnieniowy) oraz HDPE (polietylen wysokociśnieniowy). LDPE to między innymi folie, opakowania spożywcze czy worki na śmieci, natomiast HDPE to tworzywo używane do produkcji butelek, kanistrów czy rur.
- Polipropylen to materiał, z którego wykonuje się m.in. opakowania kosmetyków, zabawki czy elementy samochodowe.
- PVC to tworzywo wykorzystywane w przemyśle budowlanym i motoryzacyjnym.
Jeśli chcesz pozbyć się odpadów z tych materiałów, zapraszamy na nasz skup tworzyw sztucznych we Wrocławiu.
Wartość tworzyw sztucznych na rynku wtórnym
Wartość tworzyw sztucznych na rynku wtórnym zależy od ich rodzaju, czystości oraz aktualnej sytuacji rynkowej. Na ogół najcenniejsze są tworzywa czyste, niezanieczyszczone innymi materiałami czy substancjami chemicznymi. Polietylen wysokociśnieniowy (HDPE) oraz polipropylen (PP) to dwa tworzywa, które cieszą się największym popytem ze strony przetwórców, dlatego ich cena jest stosunkowo wysoka. Polietylen niskociśnieniowy (LDPE) oraz polichlorek winylu (PVC) mają niższą wartość, jednak nadal są chętnie odbierane przez skupy tworzyw sztucznych.
Oddając tworzywa sztuczne na skup, warto zadbać o to, by były one czyste i suche, gdyż zanieczyszczenia obniżają wartość materiału i utrudniają jego recykling. Następnie warto posegregować plastiki według rodzaju – ułatwi to pracę skupowi oraz może wpłynąć na ostateczną cenę. W przypadku większych przedmiotów, takich jak meble czy elementy samochodowe, warto je wcześniej rozłożyć na części, aby ułatwić transport i magazynowanie.